HAVANA'NIN TARiHÇESi

               Havana, 1950 yılında Babamız Ahmet UYAN tarafında şu anki maliye sarayının yanında,Bisküvi ve Pasta imalatı üzerine kuruldu. İlk olarak el kalıplarıyla üretim yapılıyordu. Teknolojik gelişmelere ayak uydurarak 1955 yılında bisküvi makinası satın alınarak bisküvi imalatında yeni bir çizgi yakalandı ve bisküvi makinası ile petibör,finger,marie ve kremalı bisküvi çeşitleri seri üretilmeye başlandı.

                1968 yılından itibaren mülkümüz olan Mersin cad No:112 de siz saygıdeğer müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Bisküvi çeşitlerine ek olarak 1970'lerden itibaren gofret,tuzlu pasta çeşitleri,şekerli pasta çeşitleri,tüm kuru pasta çeşitleri,cezerye,lokum,şeker sucuğu çeşitleri üretilmekte ve Fabrika satış mağazamızda satılmaktadır. Ayrıca 1950'lerden bu yana tescilli Havana® markasıyla Türkiye'de ilk olarak susamlı pasta çeşidi, susamlı bisküvi çeşidi ve susamlı kare bisküvi çeşidi de tarafımızdan bulunup üretilmiştir.

                II. Kuşak Havana işletmecisi olan Ali UYAN, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,İşletme bölümünü bitirdikten sonra Babaları Ahmet Uyan'ın vefatı üzerine 1987'den günümüze Havanın işletmeciliğini sürdürmektedir.

                Havana ürünleri Libya,Ürdün ve Kıbrıs gibi ülkelere ihraç edilmiş olup şu anda iç piyasa'ya dönük bölgesel olarak; Tarsus,Adana,Mersin,Erdemli ve Silifke illerine direk satış olarak devam etmektedir.

Havana Bisküvi Pasta Gofret ve Şekerleme Fabrikası
Adres: İsmetpaşa Mah. Mersin Cad. No:80 Tarsus    Tel: 0 (324) 614 62 40-624 18 34 

bilgi@havanapasta.com